Årets värmlänning

Årets värmlänning/dalslänning

Årets värmlänning resp. dalslänning utses av Wermländska Sällskapet, Nya Wermlands-Tidningen och Ahlmarks. NWT:s läsare har även möjlighet att lämna förslag på lämpliga kandidater.

Medaljen utdelas vid Wermländska Sällskapets Luciabal i Stockholm. Diplom och prischeck utdelas oftast i samband med Värmands bokmässa i Karlstad.
Medaljen bär bilden av Gustav V, vilken förlänades det första exemplaret på sin 70-årsdag 1928. Han var hertig av Värmland och sällskapets höge beskyddare.

  • 2021 Linn Sönstebö Mossberg, verksamhetsledare Gamla Kraftstationen, Deje
  • 2020 Sjukvårdspersonalen vid länets sjukhus och Degerfors IF
  • 2019 Oscar Magnusson, Borgvik
  • 2018 Pernilla Solberg, Mitandersfors
  • 2017 Mia Skäringer Lazar, Göteborg och Lars Wingefors, Karlstad
  • 2016 Yngve Gustafsson, Karlstad, Anders Kihlberg, Köpmannebro
  • 2015 Bengt Berg coh Gun-Britt Karlsson, Torsby
  • 2014 Åsa Hallén, Karlstad, Lars Lerin, Hammarö
  • 2013 Irene Ekelund, Karlstad
  • 2012 Sture Emanuelsson, Karlstad
  • 2011 Ole Wiggo Bang, Karlstad
  • 2010 Göran Samuelsson, Västra Ämtervik, Carina Johansson, Rännelanda
  • 2009 Rigmor Gustafsson, Stockholm, Sandra Hansson, Bäckefors
  • 2008 Olle Öberg, Karlstad, Kerstin Ljungqvist, Dals-Rostock
  • 2007 Carina Olsson, Karlstad
  • 2006 Anders Löfberg, Karlstad, Sten Torstensson, Mellerud
  • 2005 Lars Glennert, Tomas Jönsson, Karlstad
  • 2004 Stefan Holm, Karlstad, Anders Olsson, Karlstad
  • 2003 Lena Sewall, Karlstad
  • 2002 Sven-Erik Magnusson, Slottsbron, Ingvar Karlsson, Karlstad
  • 2001 Per-Inge Fridlund, Arvika, Inger Stinnerbom och Leif Stinnerbom, Östra Ämtervik
  • 2000 Kjell Eriksson, Töcksfors, Sven-Göran Eriksson, Sunne
  • 1999 Lasse Karlsson, Rottneros
  • 1998 Torleif Styffe, Ransby
  • 1997 Hugo Hassel, Karlstad
  • 1996 Inger och Lasse Sandberg, Karlstad
  • 1995 Lars Yngström, Kristinehamn
  • 1994 Ångbåtsföreningen Freja, Sunne
  • 1993 Solveig Ternström, Koppom
  • 1992 Anders Hillgren, Karlstad
  • 1991 Gunnar Hedin, Karlstad
  • 1990 Håkan Hagegård, Brunskog
  • 1989 Peter Larsson (”Petter i boa”), Höljes
  • 1988 Anita och Bengt Sahlström, Utterbyn, Jan Vegelius, Uppsala
  • 1987 Ulf Hägg, Säffle
  • 1985 Vitalis Johansson, Klässbol, Owe Nilsson, Färgelanda
  • 1984 Walter Hedlund, Sunne
  • 1983 Sven Olofsson, Edane
  • 1982 Gunta Liede, Karlstad, Carl-Axel Topp, Brålanda
  • 1981 Carl-Johan Wettergren, Svanskog
  • 1980 Idrottsföreningen Boltic, Karlstad
  • 1979 Arvid Eskel, Karlstad
  • 1978 Elof Persson, Edane
  • 1977 Rolf Edberg, Karlstad
  • 1976 Sven Hellqvist, Ransäter
  • 1975 Holmes Eriksson, Torsby
  • 1974 Hilding Sunevall, Ambjörby