Sommarresa till Norra Värmland

Årets sommarresa gick till norra Värmland. Vi samlades i Torsby för att gemensamt bege oss till Utmarksmuseet i Sysslebäck. Där fick vi se Pilgrimstapeten, en 40 meter lång bonad, broderad av tio kvinnor från Nordvärmland och Solør i Norge på linneväv med ullgarn. Tapeten skildrar Pilgrimsleden från Hammarö till Trondheim och var en gåva till Trondheim i samband med stadens 1000-årsjubileum 1997. Vi fick en guidad visning av Ann-Katrin Järåsen, till vardags kommunpolitiker i Torsby.

Efter visningen blev det lunch på Nedergårdens Vilt & Natur och sedan bjöd Marie Axelsson på Naturpralinen på kaffe. De som ville kunde njuta av hemgjord glass och köpa de egentillverkade pralinerna i butiken.

Nästa stopp var Dalby kyrka där vi togs emot av kyrkoherde Anders Rådström. Vi fick en utförlig och intressant redogörelse för kyrkolivet i norra Värmland och fick möjlighet att se de unika träskulpturerna från 13 och 14-hundratalet som är i kyrkans ägo. Maria med Jesusbarnet och Maria med den döde Jesus.

Nedre Femtå Qvarn i Ambjörby byggdes 1924 men har stått tom och stilla tills familjen Jonsson började driva den sedan några år tillbaka. Den drivs med maskiner i trä, riktiga kvarnstenar och en manuellt vedeldad bakugn. De för vidare traditionen att rosta, mala och förädla havre till det för Värmland så karaktäristiska skrädmjölet. Mjölnaren Nils-Åke Jonsson guidade oss med kunskap och humor genom kvarnen och dess historia.

Det blev en spännande avslutning på resan i den norra delen av Klarälvsdalen. Dagen var inte slut med detta utan tillbaka i Torsby och Sahlströmsgården samlades vi i restaurangen och avnjöt en god middag innan vi fick lyssna till författaren och poeten Torleif Styffe i ett föredrag om norra Värmlands historia.

Nästa
Nästa

Amadeus på Stadsteatern